50/100SDT Polska, Design Thinking, a kwestia zaufania

Aktualizacja październik 2016:

Mój oryginalny wpis wywołał trochę komentarzy na Facebooku i muszę części przyznać rację. Np. porównanie ekosystemu Berlina do polskich realiów nie ma sensu, chociażby z perspektywy czasu i historii.
Tak czy inaczej po ponad 2 latach od tego wpisu dużo się zmieniło na plus. Mamy w Polsce case’y wykorzystania DT i efekty współpracy różnych agencji i instutucji z organizacjami non- i for- profit. Mamy wydarzenia, które na celu mają budowanie społeczności DT, więc chyba wszystko idzie w dobrym kierunku!

Jestem na półmetku mojej strony, więc czas na przemyślenia. Byłem dzisiaj w Ministerstwie Gospodarki na inauguracji Otwartego Klastra Designu WILK. I poruszony był super istotny temat – taka inicjatywa musi opierać się na wspólnym zaufaniu i współpracy firm.

Jeden z prowadzących podał dane mówiące, że w Norwegii na pytanie “czy masz zaufanie do innych” 80% osób odpowiada twierdząco. W Polsce 13%. Stąd też, mimo, że Design Thinking z założenia oparty jest na zaufaniu i otwartości, to u nas wygląda to inaczej – każda organizacja chce działać sama, być tą pierwszą i jedyną instytucją DT w Polsce. Jak grzyby po deszczu powstają pomysły otwierania d.schooli chyba w każdym większym niż 100.000 mieszkańców mieście, mimo deficitu specjalistów w tej dziedzinie. Dziwne, że w Berlinie mogą koegzystować liczne agencje innowacji, a u nas wszyscy traktują się jak konkurencję. Stąd wynika też permanentne hejtowanie w polskim internecie określenia Design Thinking – że to jakaś moda, że terminologia jest błędna, że to Service Design był pierwszy, że to UX jest ważniejszy, że to moje klocki i ich nie oddam.
Ale mimo, że męczy mnie to nasze polskie piekiełko to jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że taki otwarty klaster coś zmieni! :) Stąd też moje spotkania Design Thinking Meetups, stąd grupa na LinkedIn, stąd ta strona – żeby czymś się podzielić, nauczyć i znaleźć osoby, które myślą podobnie. I chyba jest nas coraz więcej :) Zapraszam do komentowania.

Andrzej

Andrzej jest założycielem TAK Innovation Agency, regularnie współpracuje z Creation Center przy Deutsche Telekom w Berlinie. Jest absolwentem Advanced Track w HPI School of Design Thinking (D-School). Prowadził warsztaty, projekty lub badania użytkowników m.in. dla takich organizacji jak Kloeckner, Nike, Centrum Nauki Kopernik, UCANDO.pl, Stowarzyszenie TOP 500 Innovators oraz Škoda Polska.
Organizuje warszawskie spotkania Design Thinking Meetups. Ciągle w trasie między Berlinem, Warszawą a Katowicami.